BARÜ’de “Gazze Soykırımı” sergisi

Bartın Üniversitesi’nde (BARÜ) öğrencilerin Gazze’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek amacıyla hazırladıkları eserlerden oluşan karma resim sergisi büyük ilgi gördü. Sergi, Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Bölümü ve Bartın Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü’nün iş birliğiyle “Gazze Soykırımı” konulu olarak düzenlendi. Serginin açılışına Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Bartın İl Müftüsü Ömer Keskin, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yatırım Emlak ve Teknik Hizmetler Daire Başkanı Hamit Albayrak, Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Zeynel Abidin Akduman, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

Serginin hazırlanmasına emeği geçenleri tebrik eden Milletvekili Aldatmaz, İsrail’in sivil halka yönelik saldırıları sonucunda binlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve insanlık suçu işlemesine dikkat çekti. Bartın Üniversitesi’nin bu sergi sayesinde yaşanan zulüm ve acıları gündeme taşıdığı için teşekkür eden Aldatmaz, Türkiye olarak her zaman insani ve adaletli bir tavır gösterdiklerini vurguladı.

Rektör Uzun da öğrencileri hassasiyetleri dolayısıyla tebrik ederek, filistin halkına uygulanan zulmü, acıyı ve çaresizliği çalışmalarıyla yansıtan öğrencilerin bu duyarlılıklarının önemli olduğunu söyledi. Çeşitli tekniklerle hazırlanan 60 eserin yer aldığı sergiyi gezen Rektör Uzun, İsrail’in yaptığı soykırıma her platformda tepki gösterdiklerini ve uluslararası kamuoyunun bu konuda harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Sergide yer alan eserler arasında, İsrail’in saldırılarının sonucunda yaşanan acıları aktaran karakalem, yağlı ve akrilik boya resimler, grafik tasarım programlarıyla hazırlanan afişler bulunuyordu. Öğrenciler, ziyaretçilere eserlerini ve yaşanan zulmü anlatarak konuya dikkat çekmeyi amaçladı. Sergide ayrıca, BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un ABD’de ifade özgürlüğünü savunan rektörlerin uğradıkları baskıyla istifaya zorlanmasını kınayan mesajlar da yer aldı.

Serginin ardından Milletvekili Aldatmaz ve Rektör Uzun, Diyanet İşleri Başkanlığından yetkililerle birlikte üniversitede yapımı devam eden Fatih Sultan Mehmet Camisi’ni ziyaret etti. Burada incelemelerde bulunan heyet, Filistin halkına uygulanan katliamları kınayarak sorunun çözümüne yönelik çabaların devam etmesi temennisinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*