Japonya’nın en büyük petrol şirketlerinden Eneos’un başkanı, taciz gerekçesiyle görevden alındı

Japonya’nın en büyük petrol şirketlerinden Eneos Holdings’in Başkanı Saito Takeşi, “sarhoşken bir kadını taciz ettiği” iddiasıyla görevinden alındı.

Eneos Holdings tarafından yapılan açıklamaya göre, Kasım ayında gerçekleştirilen bir toplantıda söz konusu iddialara ilişkin soruşturma tamamlandı. Firma içi bir ihbar sonrasında yapılan derinlemesine incelemede, Saito’nun “davranışının suistimal içerdiği” sonucuna varıldı.

Söz konusu olayda, Genel Müdür Yardımcısı Yasuşi Yatabe ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Kotaro Sunaga’da hazır bulunmuştu. Yapılan incelemede, Saito’nun davranışlarının kabul edilemez olduğu ve görevine son verilmesinin uygun olacağı karara varıldı.

Boşalan pozisyona ise, Eneos’un yeni bir yönetici kadrosu seçene kadar İdari Başkan Yardımcısı Miyata Tomohide getirilecek.

Bu olay, Ağustos 2022’de, Eneos’un o dönemki başkanı Sugimori Tsutomu’nun bir lokantada müşterilere karşı cinsel tacizde bulunması sonucu istifa etmesinden sonra gerçekleşmiştir. Bu tür davranışların kabul edilemez olduğu vurgulandı ve söz konusu türden suçlamaların ciddiyetine olan farkındalığın artırılmasına dikkat çekildi. Eneos Holdings, böylesi bir olayın tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirleri alacağını açıkladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*