Niğde’de 18 engelli vatandaş askerlik sevinci yaşadı

Niğde’de Engelli Vatandaşlar Savaşa

Niğde, Türkiye – Türk Silahlı Kuvvetleri, engelli vatandaşlar için başlattığı ‘Temsili Askerlik’ uygulaması çerçevesinde, 18 engelli vatandaşa bir günlüğüne asker olma fırsatı veriyor. Bu olay, Niğde kamuoyunda büyük heyecan uyandırdı ve törenle karşılandı.

Engelli askerlerin Yemin Töreni

18 genç engelli, Niğde İl Jandarma Komutanlığı’nda sembolik askerlik eğitimini tamamladı ve yemin törenine katıldı. Niğde Valisi Cahit Çelik, törenin yapıldığı alanda bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Her milletin öne çıkan özelliği vardır, Türk milletinin en önemli özelliği askerdir. Bu alanda yapmış olduğunuz yeminle, yükseklerdeki ata ruhuna ve şanlı Türk ordusunun gözbebeğine katılmış oldunuz. Hepimiz çakı gibi, aslan gibi askerler olduk. Askerlik yapanların yemini; Türk milletine, Türk Silahlı Kuvvetlerine, ailelerinize ve size hayırlı olsun.” Vali Çelik, engelli vatandaşları toplumsal hayata dahil etmenin önemine de vurgu yaptı.

İl Jandarma Komutanı’ndan Tebrik

İl Jandarma Komutanı Gürol Okyar, törende bir konuşma yaparak şöyle dedi: “Askerlik yemini ve üniformaların giyilmesiyle, bizim için tam anlamıyla birer asker oldunuz. Kıvanç duyuyoruz, şerefli jandarmanındaki askeri arkadaşlarınızın arasında yer alıyor olmanızdan.” İl Jandarma Komutanı, engelli vatandaşların törenine, alanda büyük bir ilgi ve heyecanla eşlik ettiler.

Engelli Askerin Gururu

Törende yapılan konuşmaların hemen ardından, engelli askerlere terhis belgeleri verildi. Engelli askerlerden Ferhat Akkoç, hayranlık dolu ifadelerle şunları söyledi: “Her Türk asker doğar, Türk milletinin öne çıkan amacı da askerliktir. Savaşmaya ve hayatları boyunca her şeylerini kaybetmeye hazırız.”

Törene; Niğde Valisi Cahit Çelik, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Genel Meclis Başkanı Ömer Kılıç, Niğde Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü, siyasi ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, engelli aileleri ve vatandaşlar katıldı.

İHA muhabirine özel bir röportaj

İHA ve çağdaş gazeteci müşterek için, genç engelli askerlerle özel bir röportaj gerçekleştirildi. Bu röportaj çalışması, gençlerin motivasyonlarının anlaşılması ve kendi duygularını anlatması için hazırlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*