Palo Alto Networks, 2024’te siber güvenlik dünyasını etkileyecek tahminlerini açıkladı

eylerini daraltmak için tümüyle nüfuz analizi üstüne inşa edilmiş bir platform kurmalarını, böylece siber olaylar için tam bir görünürlük sağlayacaklarını ve bu sayede en etkili müdahale yöntemini belirleyeceklerini öneriyor.

-Palo Alto Networks EMEA ve LATAM CSO Ekibi, 2024’de Siber Güvenlik Endüstrisini Etkileyecek Konular Hakkında Tahminlerde Bulundu

Palo Alto Networks EMEA ve LATAM CSO ekibi, 2024 yılında siber güvenlik alanında etkili olacak konular hakkında bir dizi tahmin derledi. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, bu tahminler, siber güvenliğin gelecekte nasıl yönetileceği konusunda önemli bir rol oynaması bekleniyor.

-Başlıca Tahminler

Ekip, 2024 yılında yapay zeka, dijital öncelikli projeler, platformlaşma ve düzenleyici değişikliklerin siber güvenliği en çok etkileyecek konular olacağını öngörüyor.

-yabancı cümle

-Artan Yapay Zeka Zorluk Olacak

Yapay zekanın siber güvenlik alanında giderek daha fazla kullanılması, şirketler ve BT departmanlarının yapay zeka kullanımını doğru bir şekilde tanımlamakta zorlanacaklarını gösteriyor. Saldırganlar, yapay zeka destekli büyük dil modelleri ve üretken yapay zekayı kullanarak hedef odaklı saldırılarını daha da geliştirecekler. CISO’lar, yapay zeka destekli platformlar kullanarak karmaşık yapıyı azaltarak ve üzerinde en çok etkisi olan projelere odaklanarak bu durumun üstesinden gelebilirler.

-Üretken Yapay Zeka Güvenliği Hızlandıracak

Şirket, üretken yapay zeka modellerinin olgunlaşmasıyla birlikte güvenlik ekiplerinin de artacağını ve güvenlik operasyonlarının daha verimli hale geleceğini belirtiyor. Bu durum, ekip çalışmasının reaktif bir yaklaşımdan daha proaktif bir yaklaşıma geçmesine olanak sağlayacak. Ayrıca, saldırı yüzeylerine daha iyi bir görünürlük sağlamak için yapay zekanın erken uyarı sistemleri olarak kullanılması üzerinde daha fazla odaklanılacak.

-Konsolidasyon, Güvenlik Sonuçlarını İyileştirecek

Şirket, siber güvenlik konsolidasyonunun 2024 yılında en önemli iş önceliklerinden biri haline geleceğini ve bu durumun maliyeti ve karmaşıklığı azaltacağını söylüyor. Ancak, bu konsolidasyonun sadece platformlaşmayı değil, aynı zamanda güvenlik sonuçlarını iyileştirme ve entegrasyonu geliştirme odaklı olması gerektiğini vurguluyor. Şirket, başarılı konsolidasyonlar için modüler sistemli platformlaşmanın kullanılmasını öneriyor ve böylece güvenlik ortaklarının sayısını azaltmanın önemini vurguluyor.

-Şirketler, Daha Fazla Güvenlik Önlemi Alacaklar

Avrupa Birliği’nin 2023 yılında yürürlüğe giren NIS2 ve Avrupa finans sektöründe düzenleyici değişiklikler getiren DORA düzenlemeleri, şirketlerin siber güvenlik alanında daha fazla önlem almasını gerektiriyor. Şirketler, siber güvenlik önlemlerindeki gerekliliklerin artmasına rağmen, düzenlemelerin hatalı yorumlanması ve yeterli kaynak bulunmaması riskleriyle karşı karşıya kalabilirler. Palo Alto Networks, siber güvenlik ekiplerinin, saldırı yüzeylerini daraltmak ve daha kaliteli siber güvenlik önlemleri almak için tam bir görünürlük sağlayan bir platform kurmalarını öneriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*